MAHFEL RESTORAN

Mahfel Restoran Hakkında

Orijinal adı ile Mahfel Konağı; 1800´lü yılların ikinci yarısında bir Rum üzüm tüccarı tarafından yaptırılmış ve Kurtuluş Savaşı´na kadar ev olarak kullanılmış. Ancak evin sahibi olan aile ülkeyi terk edince ordu mahfeli olarak kullanılmaya başlanmış. 1920'den itibaren Türkiye Cumhuriyeti mülkiyetine geçen yapı, Şehir Kulübü olarak kullanılmış. Mahfel, 1926 Haziranında Şehir Kulübü olduğu sıralarda iki kez Atatürk´ü ağırlamış. Şehir kulübü olduğu dönemde de yine mahfel olarak anılan yapı, Cumhuriyet Balolarına da ev sahipliği yapmış.

1937 yılında yapılan açık arttırma ile satışı yapılan Mahfel'i Urla'nın ileri gelenlerinden Hüseyin Zeren satın alır. Ailesiyle 3 nesil bu konakta yaşayan Hüseyin Bey'in vefatından sonra ailenin üçüncü kuşağı konağı terk eder ve yapı zamanla yıpranarak metruk bir hale gelir.

2003 yılında tarafımızdan satın alınan yapı aslına uygun olarak restorasyonu yapılır ve hizmete sunulur.

Osmanlıca’da “toplantı yeri” anlamına gelen “Mahfel” bugünlerde o zamanlardan kalma görüntüsü ve dekorasyonuyla, kafanızdaki tüm problemleri unutup adeta zamanda yolculuk yapmanızı sağlayan muhteşem bir restoran.